Bakan Şimşek’ten iklim düzenlemesi açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’da “Türkiye Sürdürülebilir Finans Forumu”nda konuştu.

Şimşek, Hazine olarak geçen sene ilk yeşik tahvil ihracını yaptıklarını belirterek, “Yeşil tahvil ihracını devam ettireceğiz” dedi.

İklim düzenlemesinin gündemde olduğunu belirten Şimşek, “İnanıyorumki hızlı bir şekilde tamamlanacak. Bu konuda duruşumuz son derece net” dedi.

Şimşek’in açıklamalarından satır başları:

Hedefimiz 2053 yılı itibarıyla net sıfıra ulaşabilmek. Bu, kaliteli istihdam ve büyümeyi sağlayacak bir süreç. Biz sürecin arkasındayız. Türkiye sürdürülebilir kalkınma sıralamasında 166 ülke arasında 72.sırada. İklim değişikliği performansı endeksinde 56.sıradayız. Daha hızlı ilerlememiz gerekiyor.

İKLİM DÜZENLEMESİ

Önümüzdeki dönemde iklim düzenlemesi gündemde. İnanıyorumki bu hızlı bir şekilde tamamlanacak. Karbon vergileme, yeşil sınıflandırma gibi bütün bu konularda önemli mesafe kat edeceğiz. Bu konuda duruşumuz son derece net.

EKONOMİ PROGRAMI

Cari açık daralıyor, inanıyorum ki bu sene milli gelire oran yüzde 2,5 civarına düşmüş olacak. Yılın başından bu yana bankalar 4 milyar dolarlık sermaye benzeri kaynağa ulaştı. Brüt rezervlerimizde artış var, net rezervlerimizde son bir aydır dramatik bir artış var. Cumhurbaşkanımız programımızın arkasında. İç tutarlığı olan ve kredibilitesi performansıyla artacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x