Neden seçilemiyor: Yargıtay başkanını arıyor

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020’de seçilmiş, dört yıllık görev süresi dün itibarıyla doldu. Bu kapsamda, Yüksek Mahkemenin dört yıl boyunca görev yapacak yeni başkanını belirlemek için Yargıtay’da sandık kuruldu ve sabah saat 08.00 itibarıyla Yargıtay üyeleri sandık başına gitti.

Seçimin ilk iki turunda hiçbir adayın 348 olan Yargıtay üye sayısının salt çoğunluğu en az 175 oyu alamaması üzerine üçüncü tur oylama yapıldı.

Seçimin üçüncü turunda, Yargıtay Başkanı Akarca 110, Hukuk Genel Kurulu Başkanı Adem Albayrak 22, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez ile 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk 96, 12. Hukuk Dairesi Başkanı Ayhan Tuncal ise 10 oy aldı.

Bu sonuçla, seçim bugün yapılacak dördüncü tur oylamasına kaldı.


Soldan sağa: Muhsin Şentürk, Mehmet Akarca ve Ömer Kerkez.

ÜÇ ADAY KALDI

Seçimin dördüncü turunda, üçüncü turda en yüksek oyu alan adaylar Akarca, Kerkez ve Şentürk yarışacak. Dördüncü ve beşinci tur oylamalarda da salt çoğunluk sağlanamazsa seçim, yeniden adaylık başvurusunda bulunanlarla tekrarlanacak.

Seçimlerde üye tamsayısının salt çoğunluğunun hazır bulunması gerekiyor.

NEDEN SEÇİLEMİYOR

Odatv’nin edindiği bilgiye göre, üç aday da güçlü olduğu için seçim dördüncü tura kaldı. Adaylardan biri salt çoğunluk olan 175 oyu bulana kadar seçim devam edecek. Bu sebeple Yargıtay seçimi aylarca sürebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x