Ünlü Analist: Altın, Bu Kripto Paradan Daha Düşük Performans Gösterecek!

Kripto analisti Jamie Coutts, mevcut piyasa döngüsünde altının kripto paradan çok daha düşük performans göstereceğini tahmin ediyor. Coutts, kripto paranın “yeni varlık sınıfının doğuşuna” yol açacağını ve altını önemli ölçüde gölgede bırakacağını söylüyor. Coutts, Bitcoin’i ve kripto paraları 1980’lerin başındaki borsa patlamasıyla karşılaştırıyor ve Y kuşağının kriptoyla enflasyonun üzerinde performans gösterebileceğini savunuyor. İşte detaylar…

Analist, kripto paralar için yorum yaptı: Altın ile karşılaştırdı

Kripto analisti Jamie Coutts, mevcut piyasa döngüsünde altının kripto varlıklardan çok daha düşük performans göstereceğini söylüyor. Coutts, sosyal medya platformu X’te altının yükselişe geçmesini beklerken, piyasalar “yeni varlık sınıfının doğuşuna” yol açarken kripto paranın değerli metali önemli ölçüde gölgede bırakmasını beklediğini söylüyor. Analist, şunları söylüyor:

Kripto borsalarında işlem gören ürünler (ETP’ler) için AUM (yönetim altındaki varlıklar) yaklaşık 100 milyar dolar (%80 Bitcoin). Altın ETP’ler için AUM yaklaşık 190 milyar dolar. Altın konusunda yükselişe inanıyorum ancak kripto paranın bu döngüyü gerçekleştirmesi beklenen 2-3 katıyla eşleşmeyecek. Bu, yeni varlık sınıfının doğuşudur.

1982 ile 2009 karşılaştırması

Coutts, Bitcoin’i (BTC) ve kripto paraları 1980’lerin başındaki borsa patlamasıyla karşılaştırıyor. Analiste göre Y kuşağı, bebek patlaması kuşağının son 40 yılda hisse senedi yatırımlarında yaptığı gibi, kriptoyla enflasyonun üzerinde performans gösterebilecek.

Boomer kuşağı için 1982 neyse, Y kuşağı için de 2009 odur. Hisse senetlerindeki büyük laik boğa piyasası, Boomer’ların tamamen işgücüne katılmasıyla başladı. Bitcoin’deki (ve genel olarak blockchain varlıklarındaki) büyük seküler boğa piyasası, hükümetlerin ve onların temsil ettiği patlama kuşağının kendi günahları nedeniyle sonraki tüm nesilleri cezalandırmaya karar verdiği bir dönemde Y kuşağının işgücüne girmesiyle başladı.

GFC (Büyük Mali Kriz) nedeniyle hiç kimse cezalandırılmadı – ikramiyeler onurlandırıldı – ve (bankaların, büyük gıdanın, büyük ilaç sektörünün ve büyük teknolojinin iflas edemeyecek kadar büyük olduğu) endüstrinin düzenlemeleri ele geçirmesi daha da kötüleşti. Hükümet ileriye giden yolun kısıtlama ve dürüstlükten ziyade borç ve değersizleştirme olduğuna karar verdi.

Bitcoin, tağşiş ve borç çağı için özel olarak oluşturulmuş bir panzehirdir; teknolojiyle sentezlenen yeni bir sağlam para biçimi, nihayet adil ve şeffaf bir finansal ağ. Üstelik tarih boyunca yaptığı gibi, bugün de enflasyon yoluyla yapmakta olduğu gibi, ihtiyaç duyulduğunda el koyacak bankalardan ve hükümetlerden, kendi kendine emanet edilebilecek bir varlıktır.

Bitcoin fiyatında son durum

Bu sırada, Bitcoin’in hafta sonu fiyat hareketleri, varlığın önceki haftaki volatilitenin ardından 64.000 doların biraz üzerinde sakinleşmesi nedeniyle biraz yetersiz kaldı. Altcoinler de %7 civarında artış gösteren Dogecoin gibi birkaç istisna dışında genel olarak bugün daha az volatil. Geçen iş haftası, bir öncekinin sonundaki kayıpların çoğunu telafi eden BTC için son derece olumsuz bir notla başladı.

Varlık Pazartesi günü 69.000 dolarda kaldı ancak hızla beş bin düştü. Salı günü, BTC iki haftanın en düşük seviyesi olan 61.000 doların altına düştüğünde daha da fazla düşüş görüldü. Bunda temel olarak bazı yatırımcıların kar elde etmesi ve aynı günün ilerleyen saatlerinde yapılacak olan FOMC toplantısına ilişkin belirsizlik etkili oldu.

ABD Merkez Bankası mevcut para stratejisinden sapmayacağını söylediğinde Bitcoin atağa geçti, anında %4 oranında sıçradı ve Çarşamba sabahı 68.000 doların üzerine çıktı. Ancak bu yükseliş kısa sürdü ve BTC önümüzdeki birkaç gün içinde değer kaybetmeye başladı. BTC, dün 66.000 doları aşamadıktan sonra şu an itibariyle 64.000 dolardan işlem görüyor. Piyasa değeri 1.260 trilyon dolarda sabit ve hakimiyeti %49’un biraz üzerinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x